ÜRÜNLERPÜF NOKTALARIHABERLERYEMEK TARİFLERİSSSİLETİŞİM

Sıkça Sorulan Sorular

MISIRÖZÜ YAĞI NEDİR?

Mısırözü yağı, sağlıklı beslenme için önemli bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Mısırözü yağı, %56 çoklu doymamış yağ, %31 tekli doymamış yağ ve %13 (doymuş yağ içermektedir.Bu nedenle de kandaki kolesterolün düşmesini sağlar.Mısır yağı, doymuş yağların yerine yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asidi barındırır.

MISIRÖZÜ YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Mısırözü yağı kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesi için etkili bir bitkisel yağdır. Mısırözü yağı, doymuş yağların yerine çoklu doymamış yağları yüksek seviyelerde sunar. Çoklu doymamış yağlar kandaki kolesterol seviyelerini düşürür.  Mısırözü yağı yaklaşık %60 oranında çoklu doymamış ve %30-35 civarında tekli doymamış ve % 10 ile 15 arasında değişen doymuş yağları içerir.  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi doymamış yağların kalp hastalığını azaltmakta sağladığı faydaları aktarırken mısırözü yağının yararlarını tasdik etmiştir.  Mısırözü yağının üzerinde en çok çalışılan özelliği, limitler dahilinde alındığında LDL kan kolesterolünü düşürmekteki yeteneğidir.

Bol miktarda E vitamini içermesinin yanında A, B vе K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinkо, demіr ve bakır minеrallеri açısından da zengin bir besindir. Çok iyi bir enerji kaynağı оlan mısır, vücuda ve zihne enerji verіr. Yorgunluğu gidеrir. Bağırsakları yumuşatır ve mide şikaуetlerini azaltır.

MISIRÖZÜ YAĞI YAĞ ASİDİ BAKIMINDAN ZENGİN MİDİR VE YAĞ ASİDİNİN ESAS FAYDASI NEDİR?

Mısırözü yağı yaklaşık olarak %60 çoklu doymamış, %25-30 tekli doymamış ve % 10-15 de doymuş yağları içerir. Omega 6 (linoleik asit) ayçiçeği, mısır, soya ve tahıl ürünlerinde bulunur. Düzenli kan dolaşımına yardımcı olur. Kalp hastalıkları riskinin azaltılmasını ve enfeksiyonlara karşı güçlü bir savunma sisteminin kurulmasını sağlar.

MISIRÖZÜ YAĞI HANGİ TÜR YEMEKLER İÇİN ÖNERİLMEKTEDİR?

Mısırözü yağı kızartma, fırınlama ve derin kızartma tarifleri için önerilmektedir. Zengin tadı ve yüksek vitamin içeriği nedeniyle salata, sos ve mayonez hazırlanmasında kullanılabilir. Endüstriyel uygulamalarda ise atıştırmalık gıda endüstrisinde dayanıklı ve güvenilir bir kızartma yağı olarak kullanılır.

MISIRÖZÜ YAĞI İLE DİĞER YAĞLAR ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Mısırözü yağı sahip olduğu yüksek içerikli ana yağ asitleri (%56) E vitamini, fitositeroller ve Q9 ile Q10 koenzimleri gibi diğer önemli bileşenleri ile diğer bitkisel yağlardan ayılır.

KAYNAKLAR

International Journal of Biological Sciences 2009, 5(7):706-26

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12442909

Corn.org 2009 (PDF)