ÜRÜNLERPÜF NOKTALARIHABERLERYEMEK TARİFLERİSSSİLETİŞİM

Sıkça Sorulan Sorular

KIZARTMA USTASI NEDEN KIZARTMALAR İÇİN DAHA İYİ BİR YAĞDIR?

Yudum Gıda’nın Türkiye pazarında bir ilke imza atarak tüketicilerle buluşturduğu yeni ürünü Kızartma Ustası, diğer sıvıyağlardan farklı olarak ısıya çok daha dayanıklıdır ve besinlerin kızartma işlemi sırasında daha az yağ çekmesini sağlar.

KIZARTMA USTASI İLE YAPILAN KIZARTMALAR NEDEN AZ YAĞ ÇEKİYOR?

Kızartma Ustası ısıya karşı direnci çok yüksek bir yağdır. Kızartma Ustası ile yapılan kızartmalar daha az yağ çeker.

Yapılan laboratuvar çalışmaları ile Kızartma Ustasının az yağ cektiği kanıtlanmıştır. Ayrıca aynı yağ ile defalarca kızartma yapılmasına rağmen, yağın bozulmasının göstergesi olan değişimin diger yağlarla kıyaslanamayacak derecede az olduğu görülmüştür. (Kimyasal parametrelerdeki peroksit değeri ve toplam polar madde miktarındaki değişimler.)

Kızartma Ustası yaygın olarak kullanılan kızartma işlemi koşullarını temsil eden kızartma süreci sonunda rafine bitkisel yağları temsil eden yağ grupları içerisinde diğer yağlardan istatistiksel olarak daha az yağ emilimi gerçekleştirmiştir.

Yapılan çalışmalara ait yağ cekme sonucları aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır. Sonuclara göre Kızartma Ustası ile kızarant gıda ayçiçek yağından %25 daha az yag cekmiştir.

YAĞ ÇEŞİDİ absorbe olan yağ (%) absorbe olan yağ (%)
(1. Tekrar) (2. Tekrar)
Ayçiçek Yağı 8,54 7,91
Yudum Kızartma Ustası 6,52 6,39
FındıkYağı 7,63 7,42
Riviera Zeytinyağı 7,96 8,12

 

KIZARTMA USTASI’NIN İÇERİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Kızartma Ustası, Palm Süper Olein, Ayçiçek Yağı ve Antioksidan (Tersinir-bütil hidrokinon (TBHQ) – E319) karışımından oluşmaktadır.

Kızartma Ustası besleyici içeriğe sahiptir. Kızartma Ustası, E vitaminince zengin olan ayçiçek yağı ve bir mevve yağı olan palm yağı türevi palm süperolein karışımı olan özel bir üründür. E vitamini pek çok açıdan vücuda (kalp kamar sağlığı, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, sinir sistemi,...) faydaları olan çok güçlü bir antioksidandır.

Palm yağı oda sıcaklığında yarı katı formda bulunur. Fraksiyonlanma olarak nitelendirilen ayırma işlemine tabi sıvı faz ise palm olein yağıdır. Pişirme amaçlı kullanılan bu yağ, ısıya ve oksidasyona karşı çok dirençlidir. Palm süper olein ise palm oleindeki sıvı fazın ayrılması ile elde edilen, daha soğuk ortamlarda sıvı ve berrak kalabilen bir türevdir. Diğer sıvı yağlar ile kıyaslanamayacak derecede oksidasyona karşı direnci olan palm süper olein özellikle kızartmalar için en ideal yağdır.

KIZARTMA USTASI'NI SOĞUKTA BIRAKTIĞIMIZDA KATILAŞTIĞINI GÖRDÜM BU NORMAL Mİ?

Kızartma Ustası, piyasada bulunan diğer yağlardan farklı özelliklere sahiptir. Örneğin; ayçiçek yağının donma sıcaklığı çok düşük olduğu için soğuk yörelerde veya kış aylarında bile katılaştığı kolay kolay gözlenmez. Ancak Kızartma Ustası içerdiği palm süper olein nedeniyle 6 derece altında donabilmektedir. Bu durum normaldir.

KATILAŞAN KIZARTMA USTASI, ÇÖZÜLDÜKTEN SONRA ESKİ FORMUNA GERİ DÖNER Mİ?

Tropikal iklimlerde tamamen sıvı formda olan palm süper oleinin, ılıman iklimlerde tohum yağları ile belirli oranlarda karıştırılması suretiyle sıvı formda ve berrak olarak sunulabilmektedir. Kızartma Ustası da palm süperolein ile ayçiçek yağlarının ideal oranda karışımından oluşmaktadır.

Kızartma Ustası içeriği nedeniyle 6 derece altında donma özelliği gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise Kızartma Ustası’nın ısıya daha dayanıklı olmasını sağlayan içeriğidir. Çok soğuk kış günlerinde üründe donma gözlenebilir, donan yağ sıcak ortamda tekrar çözünür. Donma ve çözünme, ürün özelliklerini ve kalitesini etkileyen bir durum değildir. Ürün çözündükten sonra güvenle kullanılabilir. Önceden soğuk ortamda beklemiş olan bir Kızartma Ustası, çözündükten sonra da bir miktar tortu bulundurabilir veya bulutlanmış bir görüntüye sahip olabilir. Bu durum ürünün içeriğinden kaynaklı olup kalite lezzet ve performans açısından hiçbir sorun oluşturmamaktadır.

DONDUKTAN SONRA KIZARTMA USTASI’NI TEKRAR KULLANMAM UYGUN MU?

Donma ve çözünme, ürün özelliklerini ve kalitesini etkileyen bir durum değildir; ürün çözündükten sonra güvenle kullanılabilir. Önceden soğuk ortamda beklemiş olan bir Kızartma Ustası, çözündükten sonra da bir miktar tortu bulundurabilir veya bulutlanmış bir görüntüye sahip olabilir. Bu durum ürünün içeriğinden kaynaklı olup kalite lezzet ve performans açısından hiçbir sorun oluşturmamaktadır.

ÜRÜNÜN NASIL MUHAFAZA EDİLMESİ GEREKİR?

Kızartma Ustası da diğer tüm sıvı yağlarımız gibi güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde, serin bir ortamda muhafaza edilmelidir.

KIZARTMA USTASI’NIN ISIYA DAHA DAYANIKLI OLDUĞU DOĞRU MU? YAĞIN ISIYA DAYANIKLILIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kızartma Ustası ısıya karşı direnci çok yüksek bir yağdır. Kızartma Ustası ile yapılan kızartmalar daha az yağ çeker. Yapılan deneysel çalışmalarda aynı yağ ile defalarca kızartma yapılmasına rağmen, yağın bozulmasının göstergesi olan kimyasal parametrelerdeki (peroksit değeri ve toplam polar madde miktarı) değişimin diger yağlarla kıyaslanamayacak derecede az olduğu görülmüştür.

KIZARTMA USTASI’NDA KATKI MADDESİ VE KORUYUCU KULLANIYOR MUSUNUZ?

Kızartma Ustası’nın içinde yağları oksidasyona  karşı koruyan ve tüketici sağlığı açısından güvenli  bir madde olan Askorbil Palmitat  kullanılır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ilgili bakanlığın kontrolünde olan Türk Gıda Kodeksi  Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde izin verilen limitler içinde kullanılarak, tüketici sağlığı ve ürün kalitesinin korunması, ürünün raf ömrünün uzatılması ve ekonomik faydalar sağlanması mümkündür.

Yağ ve yağ içeren gıdalar hava oksijeninin etkisiyle zaman içerisinde oksidasyona uğrar. Oksijen, gıdanın yağ, karbonhidrat ve proteinlerine etki ederek az veya çok hissedilebilen kalite düşmelerine neden olmaktadır.

Antioksidanlar, yağ ve yağ içeren gıda maddelerindeki oksidasyonu geciktirmek amacı ile kullanılan gıda katkı maddeleridir. Antioksidanlar, gıda sanayiinde, bitkisel ve hayvansal yağlar ve yağ içeren gıda maddelerinin, üretim, depolanma, taşınma ve pazarlanma sırasında, normal sıcaklıklarda, atmosfer oksijeninin etkisini geciktirerek, gıdanın bozulması ve acılaşmasını belli bir süre engelleyen en etkili maddelerdir. Oksidasyon sonucu meydana gelen bozulma, ransit tat ve aroma, renk değişimi ve besin değerinde azalma gibi arzu edilmeyen değişiklikler, antioksidanların hava oksijeni ile reaksiyona girmesi sonucunda önlemektedir.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne ek olarak, Askorbil Palmitat kullanımının uygunluğu Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) and Amerikan Gıda ve İlaç Cemiyeti (FDA) tarafından onaylanmıştır.