ÜRÜNLERPÜF NOKTALARIHABERLERYEMEK TARİFLERİSSSİLETİŞİM

Hindi Rosto

GERİ DÖN
HİNDİ ROSTO
Tarifi Yazdırın

MALZEMELER

Hindi

Bir çay bardağı Yudum Sızma Zeytinyağı

Kekik

Biberiye

Maydanoz

Sarımsak

Tuz ve karabiber

HAZIRLANIŞI

Öncelikle pişirmeden en az bir saat önce hindinizi buzdolabından çıkartın. Bu hindinizin oda sıcaklığına gelmesine ve içinin-dışının eş zamanlı pişmesine neden olacaktır.

Fırınınızı 200 C'ye getirin.

Kekik, biberiye, maydanoz, tuz, sarımsak ve karabiberi bir blender'ın içerisine atın. Üzerine Yudum Sızma zeytinyağı ilave edip, taze baharatlı bir yağ karışımı elde edeceksiniz. Bu karışımı elliniz ile hindinin üzerine ve içine masaj yapar gibi yedirin. Karışımın kalanını hindinin içine dökün.

Hindiyi fırına atmadan önce dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. Hindinin tepsiden biraz yukarıda olması gerekir ki, altı ve üstü eşit olarak pişsin. Bunu sağlamak için iki soğan, bir sarımsak, iki havuç ve bir sap pırasayı büyük ve kaba dilimler halinde dilimleyip tepsinin altına koyun. Üzerine hindinizi koyup fırına verin.

Hindinizin büyüklüğü ve fırının gücüne göre 50-70 dakika arasında hindiniz nar gibi kızarmış olacaktır. Bu durumda hindinizin dışı pişmiş, yami mühürlenmiş ama içi henüz pişmemiş olacaktır.

Bu aşamada hindinizi fırından çıkartın ve fırının ısısını 165 dereceye düşürün.

Hindinizi bütünü ile (pişirmeye dayanaklı) bir folyo ile sarın. Tepsinizin içine 1 su bardağı su ilave edin ve tekrar bu şekilde fırına koyun.

Dışı pişmiş olan hindinizi 2 saat kadar bu şekilde fırında tuttuğunuzda içi de pişmiş olacaktır.

Hindinin en zor pişen yeri, butların kalın kesimleridir. Küçük bir bıçak yardımı ile bu bölgeyi kontrol edin. Eğer butlar pişmiş ise hindiniz pişmiş demektir.